Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Leao är 185/65-R15. Leao, som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för Winter Defender Ice I-15.
Winter Defender Ice I-15 är ett vinterdäck med en diameter på 15". Detta däck är 185 mm brett och har samtidigt en profil på 120 mm. Profilen motsvarar 65% av däckets bredd. Hastighetsindex T som Leao Winter Defender Ice I-15 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 190 km/h.
Behöver du 15"-fälgar till dina Leao Winter Defender Ice I-15? Passa på att köpa fälgar när du köper nya vinterdäck från BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 759 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Leao |
| Modell | Winter Defender Ice I-15 |
| Däckbeteckning | 185/65-R15 |
| Diameter | 15" |
| Bredd | 185 mm |
| Profil | 120 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 92 |
Leao har tagit fram detta vinterdäck med namnet Winter Defender Grip. Däcket har däckbeteckningen 185/70-R14.
Leao Winter Defender Grip 2 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 185/65-R15.
Detta vinterdäck från Leao, kallat Winter Defender Grip, har däckbeteckningen 185/55-R15.
Vinterdäcket Winter Defender Grip 2 från Leao med däckbeteckningen 185/60-R15.