Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 175/65-R15. SW628 är ett vinterdäck i utbudet av däck från Westlake.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 15". Däcket har en bredd på 175 mm och en profil på cirka 114 mm, vilket motsvarar 65% av däckets bredd. Hastighetsindex T som Westlake SW628 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 190 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Westlake SW628. Mer information om passande 15"-fälgar hittar du hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 633 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Westlake |
| Modell | SW628 |
| Däckbeteckning | 175/65-R15 |
| Diameter | 15" |
| Bredd | 175 mm |
| Profil | 114 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 84 |
Trazano har tagit fram detta vinterdäck med namnet SnowMaster SW628 Nordic. Däcket har däckbeteckningen 175/65-R15.
Detta vinterdäck från Maxtrek, kallat TREK M7, har däckbeteckningen 175/65-R15.
Vinterdäck med däckbeteckningen 175/65-R15 och modellnamnet Winter iCept RS3 W462.
Vinterdäck från Kumho med modellnamnet WP52+ EV och däckbeteckningen 175/65-R15.