Yokohama har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 175/55-R15 för IceGuard iG60. Vinterdäcket IceGuard iG60 är ett vinterdäck i utbudet av däck från Yokohama.
Yokohama IceGuard iG60 är ett vinterdäck med diametern 15". Med vinterdäcket IceGuard iG60 får du ett däck som är 175 mm brett och har en profil på 96 mm. Yokohama IceGuard iG60 klarar hastigheter upp till 160 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex Q.
Vill du även köpa nya 15"-fälgar som passar till Yokohama IceGuard iG60? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 272 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Yokohama |
| Modell | IceGuard iG60 |
| Däckbeteckning | 175/55-R15 |
| Diameter | 15" |
| Bredd | 175 mm |
| Profil | 96 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | Q (max 160 km/h) |
| Belastningskod | 77 |
Vinterdäcket IceGuard IG60 har en däckbeteckning som är 165/55-R15. Däcket kommer från Yokohama.
Yokohama IceGuard IG60 är ett vinterdäck med däckmärkningen 245/40-R19.
Vinterdäck från Yokohama med modellnamnet IceGuard IG60 och däckbeteckningen 185/70-R14.
Vinterdäck från Yokohama med modellnamnet IceGuard IG60 och däckbeteckningen 195/60-R16.