Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 265/40-R21 till din bil. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Kumho för WS71.
Kumho WS71 är ett vinterdäck med diametern 21". Detta däck är 265 mm brett och har samtidigt en profil på 106 mm. Profilen motsvarar 40% av däckets bredd. Med ett hastighetsindex på V är Kumho WS71 ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 240 km/h.
Spara pengar och köp med nya 21"-fälgar samtidigt som du köper Kumho WS71. Mer information hos BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 546 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Kumho |
| Modell | WS71 |
| Däckbeteckning | 265/40-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 106 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 105 |
Ett vinterdäck från Kumho. WS71 har däckbeteckningen 265/65-R17.
Kumho har tagit fram detta vinterdäck med namnet WS71. Däcket har däckbeteckningen 265/40-R22.
Gripmax SureGrip Pro Winter - Ett vinterdäck med däckmärkningen 265/40-R21.
Ett vinterdäck från Continental. WinterContact 8 S har däckbeteckningen 265/40-R21.