Detta vinterdäck från Goodyear har däckmärkningen 255/40-R21. Goodyear, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet UltraGrip Performance 3.
Med en diameter på 21" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Vinterdäcket UltraGrip Performance 3 har en bredd som är 255 mm och en däcksida med en höjd på cirka 102 mm (40% av däckets bredd). Med ett hastighetsindex på V är Goodyear UltraGrip Performance 3 ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 240 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Goodyear UltraGrip Performance 3. Mer information om passande 21"-fälgar hittar du hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 005 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | UltraGrip Performance 3 |
| Däckbeteckning | 255/40-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 102 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 105 |
Ett av våra vinterdäck från Goodyear. Detta däck med beteckningen 235/55-R19.
Detta vinterdäck från Goodyear, kallat UltraGrip Performance 3, har däckbeteckningen 235/55-R19.
Vinterdäcket UltraGrip Performance+ har en däckbeteckning som är 265/40-R21. Däcket kommer från Goodyear.
Vinterdäck med däckbeteckningen 255/45-R20 och modellnamnet Ultragrip Performance 3.