Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 245/40-R20. Goodyear, som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för UltraGrip Performance 3.
Med en diameter på 20" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Däcket har en bredd på 245 mm och en profil på cirka 98 mm, vilket motsvarar 40% av däckets bredd. Hastighetsindex W som UltraGrip Performance 3 har innebär hastigheter upp till 270 km/h.
Hos BytHjul hittar du även förslag på 20"-fälgar för UltraGrip Performance 3. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 063 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | UltraGrip Performance 3 |
| Däckbeteckning | 245/40-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 98 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | W (max 270 km/h) |
| Belastningskod | 99 |
Ett vinterdäck från Goodyear. Ultragrip Performance 3 har däckbeteckningen 275/30-R22.
Nokian WR Snowproof P - Ett vinterdäck med däckmärkningen 245/40-R20.
Bridgestone Blizzak 6 är ett vinterdäck med däckmärkningen 245/40-R20.
Continental WinterContact TS860S - Ett vinterdäck med däckmärkningen 245/40-R20.