Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 245/30-R20. Trazano, som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för SnowMaster SW608.
Detta är ett vinterdäck från Trazano som passar till fälgar med en diameter på 20". vinterdäcket SnowMaster SW608 är 245 mm brett och en profil på 74 mm. Hastighetsindex V som Trazano SnowMaster SW608 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 240 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 20"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 102 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Trazano |
| Modell | SnowMaster SW608 |
| Däckbeteckning | 245/30-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 74 mm |
| Profilprocent | 30% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 90 |
Vinterdäcket SnowMaster SW608 har en däckbeteckning som är 245/40-R18. Däcket kommer från Trazano.
Vinterdäck med däckbeteckningen 195/50-R16 och modellnamnet SnowMaster SW608.
Vinterdäcket SnowMaster SW608 har en däckbeteckning som är 225/45-R18. Däcket kommer från Trazano.
Vinterdäcket SnowMaster SW608 har en däckbeteckning som är 175/70-R14. Däcket kommer från Trazano.