Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 245/45-R18 till din bil kan detta däck från Triangle vara något för dig. Triangle tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för TI501.
TI501 är ett vinterdäck med en diameter på 18". Vinterdäcket är 245 mm brett med en profil på 110 mm. Med detta vinterdäck från Triangle har du ett däck som klarar hastigheter upp till 190 km/h.
Vill du även köpa nya 18"-fälgar som passar till Triangle TI501? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 839 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Triangle |
| Modell | TI501 |
| Däckbeteckning | 245/45-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 110 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 100 |
Ett av våra vinterdäck från Triangle. Detta däck med beteckningen 225/45-R18.
Ett av våra vinterdäck från Triangle. Detta däck med beteckningen 215/55-R17.
Ett av våra vinterdäck från Triangle. Detta däck med beteckningen 265/65-R17.
Vinterdäcket TI501 har en däckbeteckning som är 215/70-R16. Däcket kommer från Triangle.