Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 245/40-R18. Trazano tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för SnowMaster SW608.
Trazano SnowMaster SW608 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 18". Detta däck är 245 mm brett och har samtidigt en profil på 98 mm. Profilen motsvarar 40% av däckets bredd. Med detta vinterdäck från Trazano har du ett däck som klarar hastigheter upp till 240 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 18"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 068 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Trazano |
| Modell | SnowMaster SW608 |
| Däckbeteckning | 245/40-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 98 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 97 |
Trazano SnowMaster SW608 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 245/30-R20.
Vinterdäcket SnowMaster SW608 har en däckbeteckning som är 225/45-R18. Däcket kommer från Trazano.
Vinterdäcket SnowMaster SW608 har en däckbeteckning som är 175/70-R14. Däcket kommer från Trazano.
Vinterdäck med däckbeteckningen 195/50-R16 och modellnamnet SnowMaster SW608.