Goodyear UltraGrip Arctic 2 har en däckbeteckning som lyder 215/65-R17. Goodyear tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för UltraGrip Arctic 2.
Goodyear UltraGrip Arctic 2 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 17". Detta däck är 215 mm brett och har samtidigt en profil på 140 mm. Profilen motsvarar 65% av däckets bredd. Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 190 km/h (hastighetsindex T).
Behöver du 17"-fälgar till dina Goodyear UltraGrip Arctic 2? Passa på att köpa fälgar när du köper nya vinterdäck från BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 479 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | UltraGrip Arctic 2 |
| Däckbeteckning | 215/65-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 140 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 103 |
Detta vinterdäck från Goodyear, kallat UltraGrip Arctic 2 SUV, har däckbeteckningen 225/55-R19.
Goodyear UltraGrip Arctic 2 är ett vinterdäck med däckmärkningen 255/45-R18.
Vinterdäcket UltraGrip Arctic 2 har en däckbeteckning som är 235/55-R17. Däcket kommer från Goodyear.
Vinterdäcket UltraGrip Arctic 2 SUV har en däckbeteckning som är 235/50-R19. Däcket kommer från Goodyear.