Cinturato Winter 3 är ett vinterdäck som passar bilar med däckbeteckningen 215/60-R17. Cinturato Winter 3, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från Pirelli.
Pirelli Cinturato Winter 3 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 17". Detta däck har en bredd på 215 mm och har en profil som är ungefär 129 mm. Profilmåttet motsvarar 60% av däckets bredd. Detta vinterdäck har ett hastighetsindex som är V (max 240 km/h).
Du kan komplettera detta vinterdäck med 17"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 235 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Pirelli |
| Modell | Cinturato Winter 3 |
| Däckbeteckning | 215/60-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 129 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 100 |
Pirelli Cinturato Winter 2 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 215/50-R17.
Ett vinterdäck från Pirelli. Cinturato Winter 2 har däckbeteckningen 215/55-R18.
Ett av våra vinterdäck från Pirelli. Detta däck med beteckningen 215/50-R17.
Vinterdäcket Cinturato Winter 2 har en däckbeteckning som är 215/65-R16. Däcket kommer från Pirelli.