Vinterdäcket Triangle TI501 är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 215/55-R17. Triangle tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för TI501.
TI501 passar på fälgar med en diameter på 17". Vinterdäcket TI501 har en bredd som är 215 mm och en däcksida med en höjd på cirka 118 mm (55% av däckets bredd). TI501 är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h (index T).
Hos BytHjul hittar du även förslag på 17"-fälgar för TI501. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 390 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Triangle |
| Modell | TI501 |
| Däckbeteckning | 215/55-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 118 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 98 |
Vinterdäcket TI501 har en däckbeteckning som är 215/70-R16. Däcket kommer från Triangle.
Ett av våra vinterdäck från Triangle. Detta däck med beteckningen 265/65-R17.
Ett av våra vinterdäck från Triangle. Detta däck med beteckningen 225/45-R18.
Vinterdäcket TI501 har en däckbeteckning som är 235/35-R19. Däcket kommer från Triangle.