SW-8 är ett däck från Nankang som har däckbeteckningen 215/45-R17. Detta vinterdäck har modellnamnet SW-8 och är ett av alla däck som tillverkas av Nankang.
Nankang SW-8 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 17". vinterdäcket SW-8 är 215 mm brett och en profil på 97 mm. Hastighetsindexet för SW-8 är T. Detta innebär att Nankang SW-8 är godkänt att användas upp till 190 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Nankang SW-8 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 544 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nankang |
| Modell | SW-8 |
| Däckbeteckning | 215/45-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 97 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 91 |
Vinterdäck från Nankang med modellnamnet SW-9 och däckbeteckningen 235/45-R17.
Vinterdäck från Nankang med modellnamnet SW-8 och däckbeteckningen 215/65-R15.
Detta vinterdäck från Nankang, kallat SW-8, har däckbeteckningen 215/55-R17.
Vinterdäck från Nankang med modellnamnet SW-8 och däckbeteckningen 215/55-R16.