Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 215/65-R16 till din bil kan detta däck från Pirelli vara något för dig. Powergy Winter är ett vinterdäck i utbudet av däck från Pirelli.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 16". Däcket har en bredd på 215 mm och en profil på cirka 140 mm, vilket motsvarar 65% av däckets bredd. Hastighetsindex H som Powergy Winter har innebär hastigheter upp till 210 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos BytHjul där du hittar 16"-fälgar till Pirelli Powergy Winter.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 574 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Pirelli |
| Modell | Powergy Winter |
| Däckbeteckning | 215/65-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 140 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 102 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 215/55-R18 och modellnamnet Powergy Winter.
Pirelli Powergy Winter är ett vinterdäck med däckmärkningen 215/55-R17.
Vinterdäcket Cinturato Winter 2 har en däckbeteckning som är 215/65-R16. Däcket kommer från Pirelli.
Vinterdäcket Ice Friction har en däckbeteckning som är 215/65-R16. Däcket kommer från Pirelli.