Detta vinterdäck från Pirelli har däckmärkningen 205/60-R16. Winter Ice Zero 2 är ett vinterdäck i utbudet av däck från Pirelli.
Med en diameter på 16" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Vinterdäcket är 205 mm brett med en profil på 123 mm. Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 190 km/h (hastighetsindex T).
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Pirelli Winter Ice Zero 2. Mer information om passande 16"-fälgar hittar du hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 589 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Pirelli |
| Modell | Winter Ice Zero 2 |
| Däckbeteckning | 205/60-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 123 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 96 |
Ett vinterdäck från Pirelli. Winter Ice Zero 2 har däckbeteckningen 205/60-R16.
Pirelli har tagit fram detta vinterdäck med namnet Ice Zero Asimmetrico +. Däcket har däckbeteckningen 205/60-R16.
Vinterdäck från Pirelli med modellnamnet Winter Ice Zero 2 och däckbeteckningen 205/55-R16.
Vinterdäcket Winter Ice Zero 2 från Pirelli med däckbeteckningen 205/55-R16.