Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 175/65-R14 till din bil. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Lappi för Isjarv.
Detta är ett vinterdäck från Lappi som passar till fälgar med en diameter på 14". Isjarv har en bredd på 175 mm och en profil som motsvarar 65% av däckets bredd, det vill säga cirka 114 mm. Hastighetsindex T som Lappi Isjarv har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 190 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Lappi Isjarv då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 744 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Lappi |
| Modell | Isjarv |
| Däckbeteckning | 175/65-R14 |
| Diameter | 14" |
| Bredd | 175 mm |
| Profil | 114 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 86 |
Detta vinterdäck från Lappi, kallat Isjarv, har däckbeteckningen 205/60-R16.
Vinterdäcket Isjarv från Lappi med däckbeteckningen 205/55-R16.
Lappi Isjarv - Ett vinterdäck med däckmärkningen 215/55-R16.
Vinterdäck med däckbeteckningen 235/65-R17 och modellnamnet Isjarv.