Eskimo S3 + är ett vinterdäck som passar bilar med däckbeteckningen 165/65-R14. Sava, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet Eskimo S3 +.
Sava Eskimo S3 + är ett vinterdäck med diametern 14". Eskimo S3 + har en bredd på 165 mm och en profil som motsvarar 65% av däckets bredd, det vill säga cirka 107 mm. Hastighetsindexet för Eskimo S3 + är T. Detta innebär att Sava Eskimo S3 + är godkänt att användas upp till 190 km/h.
Vill du även köpa nya 14"-fälgar som passar till Sava Eskimo S3 +? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 670 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Sava |
| Modell | Eskimo S3 + |
| Däckbeteckning | 165/65-R14 |
| Diameter | 14" |
| Bredd | 165 mm |
| Profil | 107 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 79 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 205/60-R16 och modellnamnet Eskimo Ice.
Vinterdäcket Eskimo HP 2 från Sava med däckbeteckningen 225/45-R17.
Sava Eskimo LT - Ett vinterdäck med däckmärkningen 215/70-R15.
Vinterdäcket Eskimo SUV 2 har en däckbeteckning som är 235/60-R18. Däcket kommer från Sava.