Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 195/65-R16 till din bil. Detta vinterdäck har modellnamnet Snow Star och är ett av alla däck som tillverkas av Sentury.
Med en diameter på 16" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Med vinterdäcket Snow Star får du ett däck som är 195 mm brett och har en profil på 127 mm. Detta vinterdäck har ett hastighetsindex som är T (max 190 km/h).
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Sentury Snow Star. Mer information om passande 16"-fälgar hittar du hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 028 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Sentury |
| Modell | Snow Star |
| Däckbeteckning | 195/65-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 127 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 104 |
Sentury Snow Star är ett vinterdäck med däckmärkningen 235/65-R16.
Vinterdäcket Ice Star iS33 från Sentury med däckbeteckningen 195/55-R16.
Sentury har tagit fram detta vinterdäck med namnet Ice Star iS33. Däcket har däckbeteckningen 195/65-R15.
Vinterdäck med däckbeteckningen 205/65-R16 och modellnamnet Ice Star iS37.