Blizzak LM005 är ett vinterdäck som passar bilar med däckbeteckningen 225/40-R18. Bridgestone har valt att kalla denna modell av vinterdäck för Blizzak LM005.
Blizzak LM005 är ett vinterdäck med en diameter på 18". Här har du ett vinterdäck från Bridgestone som är 225 brett och med en profil på 90 mm. Hastighetsindexet för Blizzak LM005 är V. Detta innebär att Bridgestone Blizzak LM005 är godkänt att användas upp till 240 km/h.
Vill du även köpa nya 18"-fälgar som passar till Bridgestone Blizzak LM005? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 242 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Bridgestone |
| Modell | Blizzak LM005 |
| Däckbeteckning | 225/40-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 90 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 92 |
Vinterdäcket Blizzak LM005 från Bridgestone med däckbeteckningen 215/50-R18.
Ett av våra vinterdäck från Bridgestone. Detta däck med beteckningen 225/45-R19.
Bridgestone Blizzak LM005 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 225/45-R17.
Vinterdäcket Blizzak LM005 från Bridgestone med däckbeteckningen 275/30-R20.